Експерти впевнені, що навесні ціни на молочну продукцію продовжать зростати.
В Україні за останні місяці суттєво зросли ціни на молочну продукцію. Наприклад, вартість 900 мл молока збільшилася на 1 грн, а ось кілограм сиру подорожчав майже на 5 грн.
За оцінками експертів така тенденція продовжиться і навесні цінники на таких продуктах можуть додати ще по 3-4%, пише Obozrevatel.
Хоч рітейлери і уряд стримують збільшення цін, витрати виробників “молочки” продовжують зростати. Ще в жовтні 2021 року “молочний кошик” (сир, масло, кефір, молоко) обходився українцям в 478,9 грн. А вже в лютому 2022 року за такий же набір доведеться заплатити 516 грн. До прикладу:
- масло подорожчало з 48,6 до 53,3 грн (200 гр);
- молоко з 31,28 до 32,4 грн (за 900 мл);
- кефір з 33,73 до 34,82 грн (за 950 мл);
- сир з 49,31 до 51,1 грн (за 300 гр).
Експерти назвали три основні причини, чому подорожчали молочні продукти:
- зросли ціни на газ та електроенергію для виробників;
- подорожчала молочна сировина (у тому числі через зростання цін на корм);
- впала прибутковість виробників молока.
Варто зазначити, що ціни на молочну продукцію багато в чому залежать від великих рітейлерів (мереж супермаркетів). Вони підписують договори з виробниками, в яких вказані і ціни. А щоб підняти вартість, доводиться домовлятися з рітейлерами і переукладати угоди.
Супермаркети завжди проти такої ініціативи: вони зацікавлені зберегти свою надбавку ще й запропонувати продукцію за нижчими цінами, ніж у конкурентів. Як результат-собівартість виробництва зросла значно, а ось ціни ростуть плавно і з запізненням.
“Те зростання цін, яке є, часто не покриває всі витрати. Деякі навіть працюють у збиток. Вони б відігралися шляхом зростання цін для рітейлерів, але рітейлерів дуже складно переконати. Є кілька операторів і вони дуже неохоче йдуть на підвищення цін. Це триває місяцями, а якщо і підвищують, то підвищення відбувається на 2-3% за кілька місяців”, – пояснює аналітик Василь Вінтоняк.
Вінтоняк впевнений, що навесні ціни на молочну продукцію продовжать зростати.
“І виробники, і мережі утримують свої заробітки на високих рівнях. Молочна сировина подорожчала. Якщо дивитися зараз і те, що було рік тому, ціна зросла більш ніж на 15%, і це тільки ціна на сировину. А сировина-основа собівартості. Значно зросла вартість енергоресурсів. Молочна сфера використовує багато газу, а він подорожчав в рази. Електроенергія також зросла в ціні”, – пояснює експерт.
За його оцінками, мова йде про збільшення на 3-4%. Корм, який у виробництві сирого молока займає 50% від кінцевої ціни, дешевшати не буде. Енергоносії теж. Тому можна очікувати, що влітку ціни продовжать зростати.
Як повідомив виконавчий директор, голова ради директорів “Спілки молочних підприємств України” Арсен Дідур у коментарі УНІАН, за 2021 рік молоко-сировина в Україні здорожчала на 20%, а виробництво молока знизилось на 6%. За його словами, за минулий рік молочна галузь зіштовхнулась з низкою проблем, зокрема відбулося зниження виробництва молока на 6% та суттєво виросла ціна на молоко-сировину.
“Зростання ціни на молоко-сировину майже на 20%. Тільки по сільхозпгосподарствах – це на 16-17%, і господарства-населення підняли ціну на 20% “, – сказав він.
Крім того, Дідур зазначив, що у виробників молочної продукції складні відносини з торгівельними мережами, оскільки останні встановлюють занадто велику націнку на вітчизняну продукцію.
“Коли населення приходить у магазин і бачить пляшку молока чи пачку масла, воно повинно розуміти, що там десь 50% цієї ціни – це маржа, тобто прямі чи непрямі заробітки мереж. При тому, що офіційна націнка – це тільки 15%”,- додав експерт.
Як повідомляв УНІАН, голова “Спілки молочних підприємств України” Вадим Чагаровський зазначив, що вже півроку молочна галузь знаходиться в глибокій кризі і працює в збиток. Подальше підвищення цін на енергоносії приведе до призупинення діяльності молокопереробних підприємств.