Черкаські екологи розповіли про стан річки Рось (Фото)

Річка Рось є правою притокою Дніпра. Основними екологічними проблемами басейну Росі є надмірне зарегулювання стоку, забруднення стічними водами, розораність берегів, інтродукція нових видів.

Про це на своїй сторінці в соціальній мережі “Фейсбук” повідомив начальник начальник управління екологічного нагляду (контролю) у Черкаській області Олександр Позняков. 

Басейн річки Рось належить до найбільш зарегульованих в Україні: загальна кількість водосховищ становила 66, ставків — 2322.

У створі гідропосту Корсунь-Шевченківський середня за місяць витрата води була 3,03 м3/с або 18 % липневої норми, тим самим досягнувши значень нижче критеріїв маловоддя.

Враховуючи наведене та реагуючи на звернення громадян спеціалістами Державної екологічної інспекції Центрального округу 19 серпня разом з громадським активістом О.Собченком проведено обстеження річки Рось та відібрано проби поверхневої води:

• в районі понтонного мосту смт. Стеблів;

• верхній б’єф Стеблівської ГЕС;

• нижній б’єф Стеблівської ГЕС;

• в районі с. Яблунівка, Корсунь – Шевченківський район;

• нижче м. Корсунь – Шевченківський.

Під час обстеження берегової лінії річки Рось масового замору водних живих біоресурсів не виявлено, лиш поодинокі екземпляри.

Концентрація розчиненого кисню у воді становила в придонних шарах річки від 0,99 до 2,2 мг/дм3, а в поверхневих від 4,0 до 8,7 мг/дм3 (при нормі не менше 4 мг/дм3). Повний гідрохімічний аналіз проводиться, результати через 5 днів.

Розчинений кисень використовується гідробіонтами (організми) для дихання та окиснення органічних речовин. Низька концентрація розчиненого кисню негативно впливає на біохімічні та екологічні процеси у водному об’єкті. Концентрація кисню у поверхневих шарах вища, ніж у глибинних за рахунок посиленої поверхневої аерації та інтенсивного проходження процесів фотосинтезу.

Зниження концентрації розчиненого у воді кисню веде до кисневого голодування (гіпоксії) – риби починають активніше рухатися, “кидатися”. У результаті потреба в кисні у них збільшується. Від нестачі кисню риби виснажуються, а потім гинуть.

Для зменшення загрози виникнення заморних явищ, одним з перших заходів потрібно збільшити проточність води.

Тому Інспекцією направлено лист до Регіонального офісу водних ресурсів річки Рось для перегляду режимів роботи водосховищ комплексного призначення та водогосподарських систем ріки Рось.

  •   

Рекомендовано для Вас