Командувач Об’єднаними силами Збройних Сил України генерал-лейтенант Сергій Наєв висловив у своє визнання та повагу молодим героям битви під Крутами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал: Біла Церква – БЕЗ ТАБУ
Він підкреслив, що міжнародне визнання української незалежності є наслідком героїчного вчинку київських юнаків, які зупинили російського ворога та сприяли укладанню Брестського мирного договору.
Бій під Крутами, за словами генерала, став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за становлення держави. Він висловив повагу захисникам України, які сьогодні мужньо стоять на захисті державного суверенітету та незалежності від російської навали.
Закликавши до вшанування пам’яті тих, хто віддав життя за ідеали незалежності та суверенітету, генерал завершив свій допис словами “Слава Героям Крут! Слава українській нації! Слава Україні!”
Бій під Крутами: історія
Наприкінці грудня 1917-го уряд радянської росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Більшовиків дратувало проголошення Україною самостійності, тож Москва створила у Харкові окремий “український червоний уряд”, який і оголосив війну незалежній частині держави.
Наступ більшовиків українське військове командування очікувало з полтавського напрямку – саме туди скерували свіжі та найбоєздатніші підрозділи. Але наступ почався з іншого боку.
У грудні 1917-го станцію Бахмач на Чернігівщині – важливий залізничний вузол на кордоні УНР і росії – охороняв загін Першої української військової школи ім. Б. Хмельницького. На початку 1918 року до них надійшло підкріплення з Києва – 1-а сотня Куреня студентів Січових Стрільців. Це були студенти Українського народного університету, київського Університету Святого Володимира (нині ім. Т. Шевченка), гімназисти старших класів. Вони зайняли оборону біля станції Крути – між Ніжином і Бахмачем, за 130 км від Києва.
Вранці 29 січня 1918 року розпочався наступ більшовиків на станцію Крути. За різними даними, їх було від 4 до 6-7 тисяч. З українського боку в бою під Крутами брали участь 300-600 бійців. Бій тривав кілька годин: були відбиті декілька атак, бойові втрати більшовиків складали до 300 убитих, а ще поранені, полонені.
Аби уникнути оточення, українським військам віддали наказ відійти. Тоді, відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення. Взвод у сутінках втратив орієнтир і вийшов на станцію Крути, яку вже зайняли червоноармійці. Близько 30 юнаків взяли у полон, катували, а потім стратили.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал: Біла Церква – БЕЗ ТАБУ