Роздадуть на 500 грн більше: у Кабміні перерахували пенсії українців

Кабінет міністрів України фактично на 500 грн підвищив мінімальну пенсію. Однак стосуватиметься таке нововведення лише тих, хто має достатній стаж — для жінок це 30 років, а для чоловіків — 35.

Кабінет міністрів два роки розробляв механізм, як підвищити пенсії українцям із великим стажем і високими зарплатами. Після зниження коефіцієнта оцінки стажу з 1,35 до 1% (складова формули, за якою розраховується виплата) для них виплата, істотно вища за мінімальну, виявилася фактично недосяжною.

Логіка Кабміну проста: так, коефіцієнт довелося знизити, але ввели механізм щорічного підвищення. І тепер рівень доходів українців на заслуженому відпочинку не буде стрімко падати.

Але проблема в тому, що підвищують розрахунковий (не те, що отримує пенсіонер, а то, що порахували за формулою) розмір. І якщо після такого підвищення виявляється, що пенсія все одно менша за мінімальну, її залишають на колишньому рівні.

В результаті Кабмін ухвалив рішення підвищити до 2 тис. грн виплати тим українцям, які наразі отримують менше за зазначену суму, але мають повний стаж. Для жінок це 30 років, а для чоловіків — 35. Наприклад, якщо пропрацювати 30 років із мінімальною зарплатою, наразі українець, молодший за 65 років, має право на виплату в розмірі 1497 грн. Якщо ж є повний стаж і 65 років, згідно із законом пенсія має становити не менше 40% від мінімальної зарплати — 1671 грн.

І першим, і другим вже з 1 липня мають платити 2 тис. грн. Тобто якщо є повний стаж і пенсія нижче 2 тис., її автоматично підвищать до зазначеної суми. А якщо пенсія, наприклад, 2001 грн, її розмір не переглянуть. Всього підвищення, за словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, стосуватиметься 2,5 млн осіб.

Також на 67 грн підвищать виплати українцям із мінімальними пенсіями, і на 670 грн — із максимальними. Пенсіонери отримуватимуть щонайменше 1564 грн. Також, якщо українці з мінімальною пенсією мають повний стаж (для жінок — 30, для чоловіків — 35 років), вони мають право і на надбавку у розмірі не менше 1% прожиткового мінімуму. Якщо зараз, наприклад, жінка із 40 роками стажу і мінімальною пенсією може отримувати надбавку у розмірі 149,7 грн, то після першого липня — 156,4 грн.

Українці із максимальними пенсіями отримають надбавку у розмірі 670 грн. Зараз такі виплати отримують не більше 1,9% від загальної кількості пенсіонерів. Якщо до липня це 14,9 тис. грн, то після — 15,6 тис. грн. Найчастіше це ті, хто вийшов на заслужений відпочинок зі спеціальними правами. Наприклад, народні депутати, судді тощо.

Ще один шанс отримувати максимальну пенсію — мати білу високу заробітну плату. Наприклад, при стажі у 35 років заробляти треба наразі приблизно у 8 разів більше за середній заробіток, з якого сплачується внесок до Пенсійного фонду. Це близько 64 тис. грн. Тобто при білій зарплаті у 64 тис. грн, до липня можна претендувати на пенсію у розмірі 14,9 тис. грн, а потім — 15,6 тис. грн.

Головна проблема: грошей немає

Дефіцит Пенсійного фонду України зростає щороку. Причому кожен українець, що працює, платить двічі. Перший раз — виплачуючи єдиний соціальний внесок у розмірі 22% своєї зарплати, а другий раз — оплачуючи своїми податками величезну діру у бюджеті ПФУ. Тільки у 2019-му на покриття дефіциту направлять з бюджету 167 млрд грн.

Це рекордна цифра в історії ПФУ. У Міністерстві соціальної політики заспокоюють: це всього лише “брудний дефіцит”. Тобто до нього входять не тільки пораховані за формулою пенсії, але і всі надбавки, “дотяжки” і “особливі права”. У будь-якому разі, зібраних коштів із тих, хто працює, катастрофічно не вистачає на виплату пенсій.

І проблема тільки загострюється. Так, як видно на графіку, ще в минулому році дефіцит становив 150 млрд грн, а у 2017-му — 139 млрд. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман після проведення пенсійної реформи заявляв, що дефіцит можна повністю ліквідувати за 7 років. При цьому, кажучи “про дірку”, він згадував “брудну цифру”

Головний наслідок — зниження рівня заміщення заробітної плати, зазначає експерт у сфері пенсійного забезпечення Галина Третьякова. Зараз, за оцінками фінансиста, українці на заслуженому відпочинку в середньому отримують 35% від своєї зарплати. Хоча стандарти Міжнародної організації праці, які взяла на себе зобов’язання виконувати Україна, свідчать про те, що розмір пенсії має становити не менше 40% від звичного заробітку.

admin

Recent Posts

211 млн грн та 2000 БпЛА, – Сергій Наєв розповів про допомогу для наших захисників

Майже 211 мільйонів гривень — це не просто цифра. Це ударна сила в небі. Це…

1 тиждень ago

Зустріч із генералом Сергієм Наєвим: моральний дух військових і ситуація на фронті

"Несподівана зустріч із генералом Сергієм Наєвим, який останнім часом привертає багато уваги. Радий побачити генерала…

2 тижні ago

Сергій Наєв привітав українців з Днем добровольця

Сергій Наєв: "Сьогодні День Українського Добровольця! Тут, на передовій, серед людей, які добровільно обрали шлях…

3 тижні ago

У Білій Церкві незаконно вирубали дерева на комунальній землі

5 березня 2025 року під час здійснення заходів контролю за дотриманням природоохоронного законодавства інспектори Державної…

1 місяць ago

Сергій Наєв відвідав 1-й танковий батальйон 5-ї ОВМБр

Генерал-лейтенант Сергій Наєв здійснив робочий візит до 1-го танкового батальйону 5-ї окремої важкої механізованої бригади.…

1 місяць ago

Сергій Наєв: Ми пам’ятаємо, боремося, наближаємо перемогу

Сьогодні ми згадуємо день, який залишив рану в серці кожного з нас. День, коли ворожі…

1 місяць ago